Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Lawasz, kindzal i dywany - Kolejna witryna oparta na WordPressie Lawasz, kindzal i dywany - Kolejna witryna oparta na WordPressie Lawasz, kindzal i dywany - Kolejna witryna oparta na WordPressie

19.04.2019
piątek

Armenia i Gruzja coraz bardziej wolne

19 kwietnia 2019, piątek,

Jest powód do dumy – może stwierdzić Nikol Paszinjan. Według opublikowanych wczoraj danych Reporterów bez Granic Armenia stała się krajem znacznie bardziej swobodnym, jeśli idzie o wolność słowa. Uplasowała się na 61. miejscu w rankingu, oczko wyżej jest Gruzja. To najlepszy wynik, jeśli idzie o kraje poradzieckie (nie licząc Bałtów).

„Jeszcze nigdy prasa w Armenii nie była tak wolna jak dziś” – napisał na fejsbuku premier Armenii. W porównaniu z poprzednim rokiem Armenia znalazła się aż o 19 pozycji wyżej, Gruzja zaś o jedną pozycję.

Za to Azerbejdżan jest na 166. pozycji. Rok wcześniej był na 163. Więc spadek, ale myślę, że w przyszłym roku będzie lepiej – ze względu na wyjście z więzienia w marcu sporej liczby dziennikarzy i działaczy społecznych (chyba że coś się zmieni), z Mehmanem Husejnowem na czele. Iran jest na 170. miejscu (sześć miejsc w dół), a Turcja nie zmieniła swej pozycji i plasuje się na 157. miejscu w rankingu. Rosja jest na 149.

Paszinjan zadeklarował, że przyjrzy się szczegółom raportu i będzie się starał poprawić to, co poprawić trzeba. Reporterzy bez Granic zwracają uwagę, że problemem jest kwestia niejasnej własności mediów i przez to niezależności dziennikarzy. Przejście na telewizję cyfrową zaś wykończyło małe lokalne telewizje. A w Gruzji doceniono reformy. Jeśli idzie o Azerbejdżan, wskazano na szereg prześladowań mediów i podkreślono, że władze cofają się tylko pod naciskiem presji z zewnątrz.

Badano 180 krajów. Na pierwszym miejscu znalazła się Norwegia (potem Finlandia i Szwecja), na ostatnim Turkmenistan (przed Koreą Północną). Cały raport nie jest optymistyczny, bo jak twierdzi organizacja Reporterzy bez Granic, sfera wolnego słowa się kurczy. Krajów, gdzie sytuacja jest oceniana jako dobra, ubywa.

Polska, jakby ktoś był ciekaw, znalazła się dość blisko Armenii i Gruzji, bo na 59. miejscu.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 2

Dodaj komentarz »
  1. Dobrze, że Pan wrócił! Im dłużej Pan nie pisał, tym bardziej obawiałem się, czy aby zapał Panu nie minął do blogowania. Liczę, że wróci Pan do dawnej częstotliwości wpisów:)

  2. Jestem, jestem 🙂
    Wszystkiego Dobrego na Święta!