Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Lawasz, kindzal i dywany - Kolejna witryna oparta na WordPressie Lawasz, kindzal i dywany - Kolejna witryna oparta na WordPressie Lawasz, kindzal i dywany - Kolejna witryna oparta na WordPressie

15.01.2019
wtorek

Husejnow dalej głoduje. Jego stan się pogarsza

15 stycznia 2019, wtorek,

Pisałem dwa tygodnie temu o głodówce w więzieniu azerbejdżańskiego blogera i aktywisty Mehmana Husejnowa. Więzień dalej ją prowadzi, choć ze względu na pogarszający się stan zdrowia zaczął przyjmować mleczne napoje.

Jego brat, przebywający na emigracji dziennikarz Emin Husejnow, twierdzi, że Mehmanowi nie pozwala się na kontakty z rodziną. Nawet telefoniczne (ostatnia rozmowa miała miejsce w sobotę). I że jest poddawany różnego rodzaju naciskom. Informuje o tym portal Kawkazkij uzel.

W geście solidarności z Husejnowem już kilku innych więźniów ogłosiło głodówkę. Jak sami twierdzą, jeśli teraz nie zademonstrują jedności – każdego z nich może spotkać los Husejnowa, to znaczy gdy będzie zbliżał się moment wyjścia na wolność, nagle znalezione zostaną u nich narkotyki, broń albo kogoś „pobiją”. Władze jednak zaprzeczają, by więźniowie ci rozpoczęli głodówkę.

Pięć dni temu Husejnowa odwiedziło kilku europejskich dyplomatów – przedstawiciele Francji, Czech, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii (najwyraźniej nikogo z polskiej ambasady nie było). Jak poinformowały władze w Baku, dyplomaci mogli przekonać się, że u Husejnowa wszystko OK, nie skarży się i ma swobodny dostęp do adwokata. Za tydzień przypadkiem Husejnowa i innych więźniów politycznych w Azerbejdżanie zająć ma się Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy podczas zimowej sesji.

Także jeden z eurodeputowanych litewskich Petras Auštrevičius wzywa publicznie do uwolnienia Husejnowa. Nasi europarlamentarzyści chyba takimi sprawami się nie interesują…

Swoją drogą polskie media, w przeciwieństwie do światowych, też o Husejnowie piszą mało albo raczej wcale.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop